02.06.2023r. dzieci z przedszkola wzięły udział w pieszej wycieczce do pobliskiej „EMKI”. Już po przestąpieniu progu tego miejsca, dzieci przeniosły się w świat pełen magii i fantazji. Kreatywne animatorki – wróżki wprowadziły uczestników w iście bajkową atmosferę. Podczas pobytu, dzieci nie nudziły się nawet przez moment – nie brakowało tańców, zagadek, wyzwań, zabaw ruchowych na świeżym powietrzu i wielu innych atrakcji. Maluchy miały również okazję do samodzielnego stworzenia pamiątki z tego dnia – podczas warsztatów kreatywnych wykonywały samodzielnie „leśne skrzaty”, które następnie zabrały ze sobą. Ten dzień z pewnością zapadnie w pamięci dzieciaków na długi czas. Dziękujemy Mamie Emilki za zaproszenie oraz pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia.
Wycieczka najmłodszych do "EMKI"
- 90
Dzień Dziecka w naszej szkole
Pierwszy czerwca to wyjątkowy dzień dla wszystkich dzieci. Nie mogło być inaczej w naszej szkole, dlatego zorganizowano dla wszystkich uczniów niezapomniany, wesoły dzień. Wszyscy mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia i wesoło spędzić czas. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców udawali się na pikniki klasowe na świeżym powietrzu. Było ognisko i kiełbaski, były też lody. Boisko szkolne zamieniło się w kolorowy plac zabaw. Takiego dnia brakowało nam wszystkim. Spragnieni relacji i bliskości uczniowie mieli wreszcie okazję do bycia razem, do wspólnych rozmów i zabaw. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Rady Rodziców za przygotowanie atrakcji w formie loterii fantowej.
49
Piknik Rodzinny
28 maja 2023 r. odbył się w naszej miejscowości PIKNIK RODZINNY. Przy tej okazji uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne i taneczne. Impreza była bogata w różnego rodzaju atrakcje. Nie zabrakło również wyśmienitych gości, którzy bardzo ciepło wypowiadali się na temat tej wspólnej imprezy. Po występach wszystkie dzieci zostały obdarowane cukierkami oraz drobnymi upominkami. Janek Drzewi - uczeńklasy III, Janek Drzewi - akordeon, Występ Zuzi Grzegorczyk z klasy II
23
Piknik Rodzinny
Mobilne Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to największy w Polsce projekt edukacyjno-technologiczny. Dzięki tej wyjątkowej – nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej – inwestycji w edukację, szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. Drukarki 3D, gogle VR oraz mikrokontrolery już teraz pozwalają uczniom rozwijać kompetencje przyszłości, realizować własne projekty i doskonalić umiejętności przydatne na nowoczesnym rynku pracy.
Laboratoria Przyszłości opierają się na tzw. kierunkach STEAM (ang. science, technology, engineering, art, math, czyli nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce i zapewnienie im warunków do wejścia w przesycony technologią świat z odpowiednimi kompetencjami. Realizację tego celu umożliwi zapewnienie powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii oraz wsparcie nauczycieli w ich nauce poprzez m.in. poprowadzenie lekcji pokazowych w szkołach.
Dzień Matki
Mamo, Mamo coś Ci dam:
jedno serce, które mam,
a w tym sercu róży kwiat.
Mamo, mamo żyj sto lat!
Dzień Mamy jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnych miłych życzeń i pięknych upominków, będących wyrazem miłości i szacunku. Przedszkolaki z młodszej grupy przedszkolnej także postanowiły w wyjątkowy sposób uczcić to święto poprzez krótki występ artystyczny. Przygotowali również świadectwa najlepszej mamy oraz piękne własnoręcznie wykonane laurki.
Najlepsze życzenia dla wszystkich mam!
Jubileusz 50-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Tanewskiej
21 maja obchodziliśmy jubileusz 50-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Tanewskiej połączone z Powiatowym Dniem Strażaka OSP. Cała uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w intencji strażaków. Wydarzenie stało się doskonałą okazją do przybliżenia historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Tanewskiej przez jej prezesa Zbigniewa Zawrotniaka, a także do wręczenia wielu odznaczeń zasłużonym druhom i działaczom. Nadane zostały brązowe, srebrne i złote medale „zasługi dla pożarnictwa”. Wręczono także odznaki „strażaka wzorowego”, którym został druh Sławomir Cielepak. Z kolei Strażakiem Roku Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Niżańskiego został druh Sylwester Jarosz z OSP Rudnik nad Sanem.
56Uroczystości uświetniała orkiestra OSP Zarzecze gmina Nisko. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, poseł Jerzy Paul, senator Janina Sagatowska, prezes oddziału wojewódzkiego OSP Jan Pan oraz lokalni samorządowcy i przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Nisku. Jednostka OSP Wólka Tanewska funkcjonuje nieprzerwanie od 7 grudnia 1972r. W 1974r w czynie społecznym rozpoczęto budowę aktualnej remizy, która trwała cztery lata. Na dzień dzisiejszy jednostka zrzesza 39 członków czynnych i jest obecnie najczęściej dysponowaną do wyjazdów w Gminie Ulanów.
Egzamin Ósmoklasisty
W dniach 23 – 25 maja 2023 r. uczniowie klas ósmych przystępują do egzaminu. Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.
Dla ósmoklasistów jest to prawdziwy sprawdzian wiedzy i umiejętności nabytych w naszej szkole. Jest to również przepustka do kolejnego etapu kształcenia. Wyniki egzaminu mają ogromny wpływ na przyszłość dziecka, ponieważ liczba zdobytych punktów będzie miała znaczenie przy wyborze szkoły średniej.6
Egzamin na kartę rowerową w naszej szkole
W dniu 22 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się egzamin na kartę rowerową. Egzamin praktyczny odbył się na boisku szkolnym pod nadzorem funkcjonariuszy policji z Niska.
W części teoretycznej przeprowadzonej wcześniej, uczniowie klasy IV i V musieli wykazać się wiadomościami dotyczącymi ruchu pieszych i rowerzystów, znajomością znaków drogowych, umiejętnością rozstrzygania pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach, posiadać wiedzę na temat pomocy przedlekarskiej oraz znać podstawowe wyposażenie roweru. W części praktycznej uczniowie wykazali się umiejętnością jazdy na rowerze na zaplanowanym torze jazdy z zastosowaniem przepisów ruchu drogowego. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Pani Zuzanna Olszówka, która przygotowała uczniów do egzaminu.
41
Dzień Pszczół
Dnia 19 maja w naszej szkole obchodziliśmy Światowy dzień Pszczół. Uczniowie podejmowali działania, których głównym celem było budzenie świadomości tego jak bardzo pożyteczne są pszczoły. Przedszkolaki dowiedziały się skąd się bierze miód i jak smakuje, oprócz tego stworzyli sensoryczne gniotki przypominające pszczółki. Na świetlicy odbył się konkurs wiedzy o pszczołach z nagrodami. W tym dniu uczniowie mogli również zrobić sobie zdjęcia w pszczółkowej fotobudce.
95
Przedszkolaki w "Osadzie Marianów"
Dnia 12 maja przedszkolaki z młodszej grupy przedszkolnej i zerówki odwiedzili „Osadę Marianów – jest takie miejsce” w Zarzeczu. Piękne miejsce na skraju lasu, natura, śpiew ptaków i mnóstwo atrakcji sprawiły dzieciom wiele radości, m.in. zjazd na tyrolce, skoki na trampolinie, strzelanie z łuku, zbieranie leśnych skarbów, malowanie na folii, konkursy sportowe, zwiedzanie indiańskiego Tipi, zajęcia kreatywne (amulety odwagi), pieczenie ziemniaków oraz kiełbasek. Właściciele przygotowali dla uczestników wycieczki domowe ciasto oraz pyszne napoje. Osada Marianów to piękne miejsce pełne ciszy i spokoju. Mnóstwo wspaniałych atrakcji sprawiło przedszkolakom wiele radości.
99
"Dzieci uczą rodziców"- zajęcia w ramach projektu
W młodszej grupie przedszkolnej ciąg dalszy niesamowitej przygody z projektem „dzieci ucza rodziców”. Tym razem przedszkolaki zamieniły się w ekobohaterów. Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z zasadami segregacji odpadów poprzez wspólna segregowanie śmieci. W tak prosty sposób pogłębiamy wiedzę przedszkolaków o ekologii, od najmłodszych lat uczymy, jak w codziennych sytuacjach dbać o środowisko naturalne. Przedszkolaki wzięły też udział w akcji „Zdrowo rosnę”. Otrzymaliśmy pakiet edukacyjny do uprawy roślin. Wybraliśmy się w ciekawą podróż na wieś, poznając wszystkie tajemnice wiejskiej zagrody, dowiedzieliśmy się, jak powstaje chleb, skąd się bierze mleko, jak się sadzi i uprawia rośliny oraz jak się jeździ na traktorze. Ciekawych zajęć i zabaw nie było końca.
108
Pomoc dla Olusia
Majowe rocznice
Maj to szczególny miesiąc w historii Polski, obfitujący w wiele ważnych wydarzeń.
Majowe rocznice zaczynają obchody 1 Maja – Święta Pracy, obchodzonego od 1890 roku. W tym roku przypada 130 rocznica tego robotniczego święta.
2 Maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, święto zostało ustanowione w 2004 roku i jest to jednocześnie Święto Polonii i Polaków za Granicą.
3 Maja to dzień upamiętniający uchwalenie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie (po USA) konstytucji – Konstytucji 3 Maja.
W naszej szkole również obchodziliśmy te ważne wydarzenia. Uroczystość przygotowała Pani Zuzanna Olszówka wraz z uczniami z klasy IV, V i VI.25
Poznajemy kraje Unii Europejskiej
28 kwietnia Samorząd Uczniowski przygotował projekt "Poznajemy kraje Unii Europejskiej". Projekt ten przeznaczony był dla uczniów klas IV - VIII. Każda klasa miała za zadanie przygotować plakat informacyjny dotyczący jednego z państw Unii Europejskiej. Wybrana grupa uczniów z każdej klasy zapoznała krótko wszystkich zebranych ze swoimi materiałami dotyczącymi wybranego kraju. Założeniem prezentowanego projektu było zapoznanie z Unią Europejską, jej symbolami, krajami członkowskimi oraz ich kulturą i przyrodą. Poprzez różnorodność aktywności i zadań uczniowie uczyli się: wyszukiwania informacji, wyrażania swoich myśli i opinii, efektywnej współpracy, organizowania pracy, dyskusji, kreatywności, oceniania pracy własnej i innych, znajdowania związków między różnymi treściami. Prezentacje bardzo sie podobały.
9
Kompozytor - kto to taki? - kolejne spotkanie z Mobilną Filharmonią
25 kwietnia gościliśmy w naszej szkole muzyków Mobilnej Filharmonii. Podczas dzisiejszego koncertu muzycy wyjaśnili znaczenie słowa "kompozytor". Udali sie z wizytą do słynnych wirtuozów i twórców muzyki, jakimi byli Wolfgang Amadeusz Mozart, Jan Sebastian Bach i inni. Poznaliśmy ich wielkie dzieła i niezwykłe historie z życia. Niektóre zadziwiają, niektóre zaskakują, a jeszcze inne bawią. Kompozytorzy ci wiedli niezwykle ciekawe i barwne życie, pełne dźwięków, podróży i spotkań. Wszyscy uważnie wysłuchali koncertu i chętnie brali udział w zabawach. Zobaczcie sami: Mobilna Filharmonia 1, Mobilna Filharmonia 2, Mobilna Filharmonia 3
18
Akcja - "Sprzątanie Świata" w naszej szkole
21 kwietnia nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Sprzątanie świata” z okazji "Dnia Ziemi”. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że zależy nam na czystym środowisku. Koordynatorem przedsięwzięcia była Pani Danuta Cielepak. Uczniowie otrzymali gumowe rękawice i worki na śmieci a następnie wyruszyli, aby sprzątać okolice szkoły i teren naszej wsi. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu z zaangażowaniem i z wielkim przejęciem.
48
"Dzieci uczą rodziców" - lekcja w ramach projektu
Za nami kolejna już lekcja w ramach projektu „Dzieci uczą rodziców”. Młodszej grupie przedszkolnej miniony tydzień minął kosmicznie. Zajęcia przygotowane dla przedszkolaków miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas wszechświatem. Dzieci oglądały różne prezentacje o kosmosie, planetach, podróżach kosmicznych, lądowaniu człowieka na Księżycu. Zastanawialiśmy się też, czy życie na innych planetach jest możliwe i czy UFO tak naprawdę istnieje. W trakcie różnych zajęć i zabaw dzieci poznały planety układu słonecznego. Każdy miał okazję przyczynić się do stworzenia kosmosu w słoiku. Oprócz tego przedszkolnymi sposobami tworzyliśmy wspaniałe zjawiska atmosferyczne i ozdoby wielkanocne. Był to czas pełen wrażeń i nowych doświadczeń.
91
Wielkanocne życzenia
Wielkanocne inspiracje
Wielkanoc już za parę dni! Wśród przedświątecznych przygotowań nasze panie ze świetlicy szkolnej znalazły chwilkę na wspólne wykonanie oryginalnych i wyjątkowo sympatycznych dekoracji. Te działania nie tylko przynoszą twórczą radość, ale ze względu na swój charakter, idealnie też doskonalą dziecięcą manualność oraz usprawniają koordynację wzrokow-ruchową. Ich wielkanocna tematyka to również ciekawa okazja do rozmów o niezwykłych tradycjach regionalnych i świątecznych obyczajach. Jak widać, całość działań znakomicie wpisuje się w świąteczny klimat.
16
Archiwum Aktualności