11 listopada Polska świętuje 105. rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się niepodległe państwo polskie. Dzień ten obchodzony jest jako Narodowe Święto Niepodległości od 1989 roku.
105.Rocznica Odzyskania Niepodległości Przez Polskę
Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole
10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającej się 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczął "Polonez" w wykonaniu uczniów klasy VII i VIII przygotowany przez Panią Elżbietę Pałka. Uczniowie z klas V - VIII pod kierunkiem Pani Grażyny Sobiło przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii naszego narodu w pięknym montażu słowno - muzycznym "Pociąg do wolności", uzupełnianym pokazem multimedialnym. Uczestnicy kółka muzycznego pod kierunkiem Pana Andrzeja Strzempy przygotowali i zaśpiewali pieśni patriotyczne. Pani Lilianna Młynarska- Głaz zadbała o przepiękne dekoracje. A oto występy naszych solistów: Sarah Majewska,Emilia Głaz i Oliwia Siek,Emilka Oleksak, Oliwia Siek, Wiktor Mierzwa i Borys Chorążak,Kornelia Mruk
29Społeczność szkolna przyjęła z ogromną uwagą występy swoich kolegów, o czym świadczyło skupienie i cisza panujące w sali, a dowodem tego, że występ bardzo się podobał, były rzęsiste brawa. Po południu o godzinie 17.00 zaprosiliśmy rodziców do wspólnego świętowania. Zaproszeni goście z przyjemnością obejrzeli przedstawienie i wzięli udział we wspólnym uczczeniu Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Wycieczka do Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli
Muzeum COP jako muzeum techniki w centrum zainteresowania stawia przede wszystkim zabytki związane z szeroko rozumianą ideą COP-u: maszyny przemysłowe, wyroby, dokumenty i fotografie dotyczące zakładów przemysłowych. Uczniowie klas I - III z naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z ciekawostkami wystawy stałej, posłuchać opowieści o czasach odległych. Brali też udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników muzeum polegających na własnoręcznym wykonywaniu ozdobnej ceramiki.
81
Pokaz historyczny
Dzisiaj uczniowie naszej szkoły wzięli udział w "Pokazie Historycznym" zorganizowanym przez grupę rekonstrukcyjną. Prowadzący pokaz zapoznali uczniów w bardzo ciekawy sposób z wydarzeniami historycznymi dotyczącymi czasów niewoli i czasów odzyskania niepodległości przez Polskę. Ciekawe rekwizyty, stroje i broń z tamtych czasów pozwoliły zrozumieć wydarzenia, które wtedy miały miejsce. Uczniowie z entuzjazmem reagowali na ten pokaz i bardzo chętnie brali udział w żywej lekcji historii.
30
"Matematyka dla każdego wólczańskiego smyka" c.d.
- 62
MATEMATYCZNY KONKURS PLASTYCZNY „Spełniaj marzenia z tabliczką mnożenia”
REGULAMIN KONKURSU:
1. Organizatorzy - nauczyciel matematyki:
Z.Olszówka
2. Adresaci Konkursu:
Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV- VIII
3. Cele Konkursu:
a) rozbudzanie i rozwój zainteresowań matematycznych,
b) popularyzacja matematyki,
c) kształtowanie zainteresowań poprzez prace plastyczne,
d) motywowanie do pracy twórczej, rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej.
4. Zadania konkursowe:
a) wykonanie pracy plastycznej w postaci plakatu promującego tabliczkę mnożenia,
b) technika prac: dowolna, płaska,
c) oceny dokona niezależne jury, które będzie brało pod uwagę:
- zgodność pracy z tematem,
- oryginalność, kreatywność, walory estetyczne,
d) format pracy plastycznej: A4,forma płaska,
e) każda praca plastyczna powinna być na odwrocie podpisana,
f) prace należy przekazać nauczycielowi matematyki do 15 listopada 2023 r.
5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone około 20 listopada 2023 r. oraz zamieszczone na szkolnej stronie internetowej.
Dzień dyni
Dynia to jeden z symboli jesieni. Przedszkolaki miały okazję poznać tę pomarańczową damę wieloma zmysłami. Świętując Dzień Dyni, nie zabrakło ciekawostek, zabaw z tym warzywem, eksperymentów, prac plastycznych i smakowania pysznych pestek. Każde dziecko miało okazję „zamienić się w dynię” i wziąć udział w mini sesji fotograficznej. Tego dnia w przedszkolu królował oczywiście kolor pomarańczowy.
87
Dzień logopedyczny w przedszkolu
Dzieci z obu grup przedszkolnych uczestniczyły we wspólnych zajęciach logopedycznych. Aktywności zaplanowane na ten dzień miały na celu ćwiczenia artykulacyjne usprawniające aparat mowy, ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia rozwijające percepcję słuchową. Dzień zakończyła wspólna zabawa balonami.
27
Wszystkich świętych
Finał tygodnia kolorów
W dniach 23.10.2023-27.10.2023 w naszej szkole odbył się Tydzień Kolorów, który przebiegał pod hasłem „BAWMY SIĘ I BĄDŹMY KULTURALNI WOBEC SIEBIE”. Podczas całego tygodnia uczniowie udowodnili, że potrafią nie tylko dobrze się bawić, ale również wspólnie pracować, podejmować mądre decyzje, a zdobytą wiedzę wykorzystać w słusznym celu.
53Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za podtrzymanie tradycji Tygodnia Kolorów i ubieranie się każdego dnia w wyznaczony kolor oraz za ogromne zaangażowanie w działania. Pokazaliście, że jesteście kreatywni i świadomi, że każdy może zrobić coś dobrego dla innych. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale już dziś warto być miłym i kulturalnym, aby żyło się nam lepiej i przyjemniej. Mamy nadzieję, że za rok znowu połączą nas kolejne działania Tygodnia Kolorów.
projekt - "Dzieci ucza rodziców"
Przedszkolaki z młodszej grupy przedszkolnej w nowym roku szkolnym biorą udział w akcji „Dzieci uczą rodziców”. Za nami już pierwsze ciekawe zajęcia w ramach projektu. Październik był miesiącem intensywnych działań naszych przedszkolaków. Przedstawiamy efekty i zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją i już wyczekujemy efektów kolejnej edukacyjnej przygody!
82
Tydzień kolorów
W dniach 23.10.2023-27.10.2023 w naszej szkole odbędzie się Tydzień Kolorów, który będzie przebiegał pod hasłem „BAWMY SIĘ I BĄDŹMY KULTURALNI WOBEC SIEBIE”. Zapraszamy wszystkie klasy i wychowawców do wspólnej zabawy. Każdego dnia będzie obowiązywał inny kolor. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego będą każdego dnia odwiedzać klasy.
UWAGA KLASY IV-VIII
Klasa, która osiągnie najlepszy wynik, otrzyma SPECJALNĄ NAGRODĘ - ZŁOTY BILET PANI DYREKTOR, który umożliwi przeniesienie jednego sprawdzianu na inny termin.
TYDZIEŃ KOLORÓW
PONIEDZIAŁEK – KOLOR NIEBIESKI - tego dnia uśmiechamy się do sobie.
WTOREK – KOLOR RÓŻOWY - zrób dobry uczynek wobec innej osoby.
ŚRODA – DZIEŃ ŻÓŁTY - przywitaj się z inną osobą miłym słowem.
CZWARTEK – KOLOR ZIELONY - używamy magicznych słów: proszę, dziękuję, przepraszam
- zaproponuj pomoc drugiej osobie.
19.10.2023 - Międzynarodowy Dzień Mediacji
W naszej szkole od 2018 roku działa Szkolny Klub Mediatorów Rówieśniczych, którzy aktywnie włączają się w promowanie idei mediacji, czyli rozwiązywania konfliktów poprzez rozmowę i wyjaśnianie kwestii społecznych oraz wspólne dochodzenie do porozumienia. Mediacja ma moc.
Mediator jest osobą neutralną. Pomaga stronom konfliktu w komunikacji i osiągnięciu porozumienia. Szanuje ludzi oraz ma respekt dla innych spraw i wartości.1Mediacja koncentruje sie na interesach stron i tym co każda ze stron uważa za sprawiedliwe. W mediacji wygrywają obie strony sporu.
W tym roku braliśmy udział w II Regionalnym Kongresie i IX Kongresie Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych w Kamieniu. Uczestniczyliśmy też w organizowanych przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie konkursach na plakat promujący mediacje i symulację mediacji rówieśniczej. W konkursie na symulację mediacji nasza szkoła zajęła III miejsce. Za rok chcemy być jeszcze lepsi. Ciągle się uczymy.
Zbieraj baterie i telefony
ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY to długofalowy, ogólnopolski program edukacyjny dla szkół na temat prawidłowego pozbywania się zużytych baterii i telefonów komórkowych. Ze względu na znaczenie edukacji ekologicznej we współczesnym świecie, program inicjuje szereg wartościowych działań, mających na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z wybranymi problemami z zakresu ochrony środowiska naturalnego.
Akcja "Idealny plecak"
Akcja edukacyjna w zakresie profilaktyki wad postawy u dzieci, mająca na celu podniesienie poziomu wiedzy dzieci, rodziców i opiekunów na temat profilaktyki chorób układu ruchu, zwrócenie uwagi na wciąż istniejący problem przeciążonych plecaków i tornistrów uczniów, konsekwentne zmniejszanie przeciążenia noszonych przez dzieci bagaży a tym samym zabieganieo zdrowie ich kręgosłupa i właściwą postawę ciała.
250. Rocznica Powołania Komisji Edukacji Narodowej
Dnia 13 października w naszej szkole obchodziliśmy uroczystość 250. Rocznicy Powołania Komisji Edukacji Narodowej. Przy tej okazji uczniowie klasy I złożyli swoje ślubowanie i stali się pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności. "Pierwszaki" Pokazały przedstawienie, które skończyło się rytuałem "Pasowania na ucznia". Nad całością tego przedsięwzięcia czuwały oczywiście Panie z klasy I - Elżbieta Pacyna i Małgorzata Kozdra.
48W dalszej części uczniowie klasy VI i VII pod kierunkiem Pani Zuzanny Olszówka przybliżyli nam historię powstania Komisji Edukacji Narodowej, oraz złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły w dniu ich święta. Życzenia popłynęły też od przedstawicieli Rady Rodziców. Pani dyrektor ZEAS-u w imieniu własnym i Pana Burmistrza złożyła również wszystkim nauczycielom życzenia i przekazała nagrody Burmistrza dla poszczególnych nauczycieli. Po uroczystości delegacja uczniów wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego udali się na cmentarz w Rudniku nad Sanem w celu złożenia kwiatów na grobie patrona naszej szkoły Kazimierza Rupa.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia dzisiejszych uroczystości. Rodzicom bardzo dziękujemy za pamięć, współpracę i wyrozumiałość. A nasze dzieci młodsze i starsze gorąco ściskamy i całujemy za miłe słowa i życzliwe uśmiechy
Przedstawienia profilaktyczne w naszej szkole
W dniu dzisiejszym w naszej szkole gościliśmy aktorów "Teatru Kurtyna" z Krakowa, którzy przyjechali do nas z dwoma spektaklami profilaktycznymi. "Tajemniczy skrzat" to spektakl dedykowany uczniom klas młodszych, a "Niewinna gra" to przedstawienie dla uczniów klas IV - VIII. W spotkaniu tym chodziło o wyeksponowanie i zapoznanie się z podstawowymi zasadami profilaktyki uzależnień, szkodliwy wpływ alkoholu, papierosów na zdrowie człowieka, zbyt częste i długie korzystanie z telefonów, tabletów, laptopów, niewłaściwa dieta, sport i ruch mający korzystny wpływ na zdrowie.
30W przedstawieniu dla uczniów starszych chodziło o kształtowanie postaw społecznych - wpływ grupy rówieśniczej na zachowanie innych osób, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi. Chodziło też o kondycję zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zagrożenia dla życia związane z uzależnieniem od alkoholu, papierosów, ale też od telefonów i Internetu. Dziękujemy serdecznie aktorom za wspaniałe i pouczające przedstawienia.
Owocowy dzień w przedszkolu
Owocowy dzień w przedszkolu Dzieci z obydwu grup przedszkolnych w tym tygodniu uczyły się o owocach - tych z jesiennego sadu i nie tylko. A czy można poznawać owoce lepiej niż wielozmysłowo? Pewnie, że nie! Dlatego też Panie przygotowały dla nich owocowy czwartek.
96Dzieci najpierw oglądały, dotykały, wąchały i wreszcie smakowały pyszne owoce. Niektóre z nich były im dobrze znane, a inne stanowiły nowość. Po poznaniu zdrowych przekąsek wszystkimi zmysłami, przyszedł czas na mały test. Dzieci z zasłoniętymi oczami próbowały odgadnąć, do jakiego owocu należy zapach i smak, które odczuwają. Na koniec przyszedł czas na to, na co wszystkie dzieci najbardziej czekały - przygotowanie sałatki owocowej! Każde z nich dzielnie i wytrwale pracowało, starając się jak najlepiej wykonać swoją pracę. Cel został osiągnięty w 100%, ponieważ kiedy nadszedł czas na degustację tego wspólnego dzieła, można było usłyszeć, że to najlepsza sałatka owocowa na świecie. My nie mamy wątpliwości, że to prawda - w końcu została ona przygotowana przez naszych przedszkolaków! Dodatkowo przedszkolaki następnego dnia przygotowały szaszłyki oraz sensoryczne zabawy z powidłami Wspaniałej zabawy nie było końca.
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa w naszej szkole
Z okazji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa nasi uczniowie brali udział w jednej z trzech lekcji zorganizowanej przez Warszawski Instytut Bankowości. Tematem lekcji online było:
„Phishing w płatnościach elektronicznych, czyli jak dbać o bezpieczeństwo danych i płatności w sieci!”
Webinar prowadził Pan Jakub Sabała - Ekspert ds. bezpieczeństwa w Polskim Standardzie Płatności
Z okazji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa nasi uczniowie brali udział w jednej z trzech lekcji zorganizowanej przez Warszawski Instytut Bankowości. Tematem lekcji online było:„Phishing w płatnościach elektronicznych, czyli jak dbać o bezpieczeństwo danych i płatności w sieci!”Webinar prowadził Pan Jakub Sabała - Ekspert ds. bezpieczeństwa w Polskim Standardzie PłatnościPodczas lekcji inauguracyjnej w dn. 3.10. uczniowie dowiedzieli się cennych informacji, takich jak:
1. jak rozpoznawać ataki phishing-owe skierowane do młodych osób,
- czyli jak wyłapać oszustwo internetowe, które ma na celu pozyskanie danych osobowych oraz danych wykorzystywanych przy płatnościach, w tym z wykorzystaniem tak popularnych wśród młodzieży kodów Blik;
2. w jaki sposób cyberprzestępcy wykradają dane, jakie są ich najnowsze metody;
3. jak weryfikować informacje na stronach internetowych oraz np. autentyczność smsów przy płatnościach elektronicznych;
4. jakie są rodzaje wirusów internetowych, które mogą im zagrozić i jak się przed nimi zabezpieczyć.
Z tegorocznego badania EY Polska „Ostrożni w Sieci” wynika, że młodzież szkolna posiada niestety znikomą wiedzę na temat zagrożeń w przestrzeni wirtualnej, a rodzice zbyt rzadko przestrzegają dzieci przed niebezpiecznymi sytuacjami w sieci.
Stąd tak ważne jest, aby inne podmioty, w tym szkoły dawały możliwość uczniom nabycia wiedzy dotyczącej cyberbezpieczeństwa.
Jakie korzyści przyniosą lekcje uczniom?
Uczniowie poznają zasady bezpiecznego korzystania z sieci w trzech różnych, praktycznych zagadnieniach istotnych dla ich grupy wiekowej oraz nauczą się, w jaki sposób zabezpieczać się przed ewentualnymi zagrożeniami w przestrzeni wirtualnej.Podczas lekcji inauguracyjnej w dn. 3.10. uczniowie dowiedzieli się cennych informacji, takich jak:1. jak rozpoznawać ataki phishing-owe skierowane do młodych osób,- czyli jak wyłapać oszustwo internetowe, które ma na celu pozyskanie danych osobowych oraz danych wykorzystywanych przy płatnościach, w tym z wykorzystaniem tak popularnych wśród młodzieży kodów Blik;2. w jaki sposób cyberprzestępcy wykradają dane, jakie są ich najnowsze metody;3. jak weryfikować informacje na stronach internetowych oraz np. autentyczność smsów przy płatnościach elektronicznych;4. jakie są rodzaje wirusów internetowych, które mogą im zagrozić i jak się przed nimi zabezpieczyć.
Z tegorocznego badania EY Polska „Ostrożni w Sieci” wynika, że młodzież szkolna posiada niestety znikomą wiedzę na temat zagrożeń w przestrzeni wirtualnej, a rodzice zbyt rzadko przestrzegają dzieci przed niebezpiecznymi sytuacjami w sieci.Stąd tak ważne jest, aby inne podmioty, w tym szkoły dawały możliwość uczniom nabycia wiedzy dotyczącej cyberbezpieczeństwa.
Jakie korzyści przyniosą lekcje uczniom?Uczniowie poznają zasady bezpiecznego korzystania z sieci w trzech różnych, praktycznych zagadnieniach istotnych dla ich grupy wiekowej oraz nauczą się, w jaki sposób zabezpieczać się przed ewentualnymi zagrożeniami w przestrzeni wirtualnej.
Sukcesy na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli
W dniach 27 -28 września na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli odbyły się Indywidualne Mistrzostwa SZS w Lekkiej Atletyce w ramach Wojewódzkich Igrzysk Dzieci i Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W zawodach wystartowali młodzi sportowcy z całego województwa podkarpackiego w każdej kategorii po 20 osób z 25 powiatów. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Alicja Sakowska - bieg na 60 m, Bartosz Kozdra - skok w dal i Józef Solpa - skok w dal wraz z opiekunem Panią Elżbietą Pałka.
9
Archiwum Aktualności